Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktická hvězdotvorná oblast infračerveně

Uznání: S. Carey (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Jak vznikají hvězdy? Astronomové, aby přispěli k zodpovězení této složité otázky, pořídili infračervený hloubkový snímek aktivní části naší Mléčné dráhy, kde hojně vznikají hvězdy. V tlustém mračnu IRDC G11.11-0.11 prach a plyn kondenzuje do hvězd, které jsou ale tak tmavé, že pokud by tam žili lidé, tak by viděli jen prázdnou noční oblohu. Tento snímek, který v minulém roce pořídil Spitzerův kosmický dalekohled v infračerveném světle, zobrazuje rozsáhlá zářivá pole plynu a prachu, což naznačuje, že většinu tohoto prachu zahřívají vznikající hvězdy. Středy některých mračen, jako je třeba hadovidá struktura vlevo nahoře, jsou tak tlusté a studené, že jsou temné i v infračerveném světle. Hodně červených teček jsou zářící prachové obálky kolem velmi mladých nově vzniklých hvězd. Neobvyklá červená koule pod hadem je ve skutečnosti zbytek po supernově, zářící obálka mladé hvězdy tak hmotné, že velmi rychle prošla vývojem a vybuchla. Tato oblast má asi 150 světelných let a nachází se asi 10 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Star-formation, Infračervený, Zbytek supernovy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »