Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detail díry v Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tato záhadná temná jáma o průměru asi 150 metrů v detailu z přístroje HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter se nachází na staré marťanské sopce Arsia Mons. Tato a další podobné jámy, které nemají vyvýšený lem ani další charakteristiky impaktního kráteru, byly původně rozpoznány na snímcích ve viditelném a infračerveném světle z družic Mars Odyssey a Mars Global Surveyor. Zatímco snímky ve viditelném světle ukazují uvnitř jenom tmu, tak infračervené tepelné charakteristiky ukazují, že otvory pronikají hluboko pod marťanský povrch a možná že přivádí do podzemních dutin světlo z oblohy. Na tomto pozdějším snímku stěny skoro svislé jámy částečně osvětluje sluneční světlo, i když spodek přinejmenším 78 metrů hluboko stále není vidět. Temné marťanské jámy se považují za příbuzné s propadlými jámami v lávových tocích podobných havajských sopečným kráterovým jamám.

Štítky: Mars, Sopka, Cavern, Arsia mons, Pit


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »