Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pás Mléčné dráhy

Uznání a copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Nejjasnější hvězdy v naší Galaxii, v Mléčné dráze sídlí v disku. Jelikož naše Slunce také sídlí v tomto disku, tak se nám tyto hvězdy jeví jako difuzní pás, který obepíná oblohu. Panoráma nahoře ze severního pásu disku Mléčné dráhy pokrývá 90 stupňů a je digitálně vytvořenou mozaikou z několika nezávislých expozic. Zarolujte doprava a uvidíte zbytek tohoto nádherného obrazu. Je vidět mnoho jasných hvězd, temných prachových pásů, červených emisních mlhovin, modrých reflekčních mlhovin a hvězdokup. Astronomové navíc předpokládají, že k veškeré této viditelné hmotě tam existuje dokonce ještě více temné hmoty, která vidět není.

Štítky: Mléčná dráha, Hvězdy, Galaktická rovina


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »