Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherná mlhovina Bumerang

Uznání: Hubble Heritage Team, J. Biretta (STScI) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA

Toto symetrické mračno zvané mlhovina Bumerang vzniklo vysokorychlostním větrem plynu a prachu, který vane rychlostí skoro 600 000 kilometrů za hodinu ze stárnoucí centrální hvězdy. Rychlá expanze ochlazuje molekuly nebulárního plynu na zhruba jeden stupeň nad absolutní nulou, což je dokonce níže, než je teplota záření kosmického pozadí a to z této mlhoviny činí nejchladnější známou oblast vzdáleného Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang svítí prachem odráženým světlem z centrální hvězdy a předpokládá se, že se tato hvězda nebo hvězdná soustava vyvíjí do fáze planetární mlhoviny. Tento snímek z Hubbla byl pořízen s pomocí polarizačních filtrů (analogické s polarizačními slunečními brýlemi) a barevné kódování odpovídá úhlu polarizovaného světla. Krásný výsledek sleduje malé prachové částice, zodpovědné za polarizaci a rozptyl světla. Mlhovina Bumerang má asi jeden světelný rok a leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v souhvězdí Centaurus.

Štítky: Teplota, Planetární mlhovina, Polarized light, Boomerang nebula


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »