Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha v 5000 metrech

Uznání a copyright: Serge Brunier

Vystupte do výšky 5000 metrů nad úrovní moře k Cerro Chajnantor v severních Chilských Andách a možná také uvidíte takovou noční oblohu. Nádherný pohled rybím okem z tohoto vysokého a suchého místa ukazuje myriády hvězd a propletená mračna prachu v naší Mléčné dráze. Směr do středu Galaxie je u zenitu a středu obrázku, ale samotný galaktický střed se ukrývá za temným prachem. Této scéně vládne brilantní Jupiter nad centrální výdutí Mléčné dráhy s o poznáním slabším žlutým obrem Antarem od něj doprava. Na pravém okraji tohoto obrázku je jedna z mnoha satelitních galaxií Mléčné dráhy Malý Magelanův oblak.
Oprava: Na stylistickou chybu upozornil Ivan Růžička

Štítky: Asteroid, Meteorický roj, Geminids


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »