Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytky dvojité supernovy DEM L316

Uznání a copyright: Gemini Observatory, GMOS-South, NSF

Mají obálky těchto dvou supernov společný původ? Pro zodpovězení této otázky byl na tento neobvyklý, velký mrak s dvěma laloky zvaný DEM L316 zaměřen z vrcholu hory v Chile 8 metrový dalekohled Gemini. Výsledný snímek s vynikajícími podrobnostmi je vidět nahoře. Podrobná prohlídka snímku i údaje pořízené družicovou rentgenovou observatoří Chandra ukazují, jak moc se oba zbytky supernov od sebe liší. Ta menší obálka vypadá jako výsledek supernovy typu Ia, kde vybuchnul bílý trpaslík, zatímco větší obálka vypadá jako výsledek supernovy typu II, kde vybuchla hmotná normální hvězda. Jelikož se oba typy hvězd vyvíjejí v tak odlišných časových měřítcích, tak nejspíše nevznikly spolu a nejspíše spolu fyzicky nesouvisí. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný důkaz, že by obě obálky byly ve srážce, tak se předpokládá, že se jedná o náhodnou projekci obou obálek. DEM L316 se nachází asi 160 000 světelných let daleko v sousední galaxii Velký Magellanův mrak (LMC - Large Magellanic Cloud), má asi 140 světelných let a je vidět v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, Dem L316, Supernovas


30. vesmírný týden 2018

30. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 7. do 29. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku a nastane dlouhé úplné zatmění. Mars bude v opozici se Sluncem. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn. Ráno je vidět také Neptun a Uran. Očekáváme dva starty s celkem 14 družicemi v jednom dni, respektive během čtvrt hodiny. Před 45 lety odstartovala v lodi Apollo na palubu orbitální stanice Skylab poslední dlouhodobá posádka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »