Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MESSENGER u Merkuru

Uznání: MESSENGER Teams, JHU APL, NASA

Kosmická sonda MESSENGER se před dvěma dny stala teprve druhou sondou v historii, která proletěla kolem Merkuru. Ke Slunci nejbližší planetu naposledy před 35 lety navštívila sonda Mariner 10. Sonda Mariner 10 ovšem nemohla vyfotografovat celý povrch Merkuru a tak snímky, které odeslala zpátky, vyvolaly mnoho otázek. O planetě Merkur toho tudíž zůstává hodně neznámého. Průlet MESSENGERu tento týden byl prvním ze tří průletů. V příštích letech MESSENGER kolem Merkuru proletí ještě dvakrát a konečně v roce 2011 vstoupí na oběžnou dráhu, nyní se pohyboval ještě příliš rychle, než aby se mohl stát družicí Merkuru. Tento snímek pořídila sonda MESSENGER před dvěma dny při přibližování k Merkuru. Očekává se, že v několika následujících dnech přijdou další podrobné snímky Merkuru. MESSENGERem pořízené údaje pomohou lépe porozumět tomu, jak se formoval povrch Merkuru a proč je Merkur tak hustý.
Poznámka: Dnešní snímek APOD byl aktualizován. Poslední snímky ze sondy MESSENGER jsou zde.

Štítky: Merkur, Messenger, Flyby


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »