Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ztenčující se Měsíc

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Žádné speciální filtry, ba dokonce ani dalekohled není potřeba, abyste si vychutnali toto příležitostné měsíční zatmění. Tato pravidelná představení na nebi jsou pozorovatelná z noční strany planety Země a těší mnoho příležitostných pozorovatelů oblohy. Přesto tento přitažlivý obrázek lunárního zatmění může vypadat neobvykle. Aby ho mohl udělat, tak astrofotograf Stefan Seip postavil svoji kameru na stativ a během úplného zatmění Měsíce 3. března 2007 otevřel závěrku. Výsledný obrázek zaznamenal stopu Měsíce (a užší stopy hvězd) plující nocí. V tmavší, užší části měsíční stopy jsou během úplné fáze lunárního zatmění vidět červené odstíny. Na jasné obloze v Americe, Evropě, Africe a západní Asii bude dnes v noci vidět přinejmenším část zatmění Měsíce. Toto zatmění od začátku do konce trvá přes tři hodiny s asi 50 minutovou totalitou. Dnešní zatmění je poslední úplné zatmění Měsíce až do prosince roku 2010.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Trail


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »