Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznání a copyright: Victor Bertol

Mlhovina Koňská hlava je jedna z nejslavnějších mlhovin na obloze. Je vidět jako tmavý zářez do červené emisní mlhoviny, která je vidět vlevo dole od středu této fotografie. Ta nejjasnější hvězda vlevo pochází z pásu dobře známého souhvězdí Orion. Útvar koňské hlavy je tmavý, protože je to neprůhledné mračno prachu před jasně červenou emisní mlhovinou. Podobně jako mračna v zemské atmosféře, i tato kosmická mračna mají náhodné rozpoznatelné tvary. Vnitřní pohyby v mračnu ale po tisících letech změní jeho vzhled. Červená barva emisní mlhoviny je způsobena rekombinací elektronů s protony za vzniku atomů vodíku. Na obrázku jsou vidět také modré reflekční mlhoviny, které především odrážejí modré světlo z blízkých hvězd.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, Barnard 33


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »