Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvanáct měsíčních zatmění

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Vítejte ve dni navíc v přestupném roce 2008 gregoriánského kalendáře! Oslavme jej touto tabulkou obrázků měsíčních zatmění počínaje přestupným rokem 1996 a únorovým zatměním konče, s datem v numerickém tvaru rok/měsíc/den pod každým snímkem. Matice 3x4 obsahuje 11 snímků z celkem 13 měsíčních zatmění v daném období na základě viditelnosti z míst v Turecku a tabulku doplňuje částečné zatmění ze září 2006. Jelikož jsou obrázky ve stejném měřítku, tak ilustrují pozoruhodnou variaci zdánlivé velikosti zatmělých měsíců na základě skutečné změny vzdálenosti Země - Měsíc na eliptické dráze Měsíce. Je vidět, že se úplné fáze liší také barvou a tmavostí. To zase záleží na oblačné pokrývce a na obsahu prachu v atmosféře, v níž světlo červená a láme se do zemského stínu. Příští možnost přidat do tabulky další měsíční zatmění nastane až na úplném konci tohoto desetiletí.

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění, Tle


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »