Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Mlhoviny jsou možná tak slavné proto, že se dají identifikovat s dobře známými tvary, stejně jako o kočkách je známo, že jsou s nimi někdy potíže. Stejně ale nikdo neví, která kočka mohla udělat tuto velkou Kočičí tlapku ve Štírovi (Scorpius). Kočičí tlapka vzdálená 5500 světelných let je emisní mlhovina červené barvy, která pochází z atomů hojného ionizovaného vodíku. Hvězdy v této mlhovině alternativně nazývané také mlhovina Medvědí drápy nebo NGC 6334 jsou asi desekrát hmotnější než naše Slunce a zrodily se teprve v několika minulých miliónech let. Na snímku nahoře je konec Kočičí tlapky zobrazený z Mayallova 4 m dalekohledu na Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: Star-forming region, Cat's Paw Nebula, NGC 6334


38. vesmírný týden 2017

38. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 18. 9. do 24. 9. 2017. Měsíc bude v novu. Jupiter se ztrácí v záři Slunce. Saturn je večer nad jihozápadem. Pozorovat můžeme i Neptun a Uran. Ráno je vidět Venuše, Merkur a Mars. Přidá se k nim také srpek Měsíce. Aktivita Slunce se snížila. Začíná astronomický podzim. Cassini shořela v atmosféře Saturnu. ISS má opět šestičlennou posádku. Po hurikánu Irma se obnoví i lety amerických raket. Kolem Země proletí sonda OSIRIS-REx.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zatmění nad hradem Helfštýn

Kdopak dnes již spočítá, kolik zatmění Měsíce spatřili obyvatelé starobylého hradu Helfštýn. Mohli bychom jistě zadat souřadnice hradu do nějakého chytrého počítačového programu, který by žádaný počet zjistil. Docela jistě však nezjistíme, zda bylo kdysi dávno v příslušnou noc jasno,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zoskupenie planét na rannej oblohe

Planéty Venuša, Mars a Merkúr a ako bonus blízka konjunkcia Mesiaca s hviezdou Regulus v súhvezdí Leva.

Další informace »