Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Mlhoviny jsou možná tak slavné proto, že se dají identifikovat s dobře známými tvary, stejně jako o kočkách je známo, že jsou s nimi někdy potíže. Stejně ale nikdo neví, která kočka mohla udělat tuto velkou Kočičí tlapku ve Štírovi (Scorpius). Kočičí tlapka vzdálená 5500 světelných let je emisní mlhovina červené barvy, která pochází z atomů hojného ionizovaného vodíku. Hvězdy v této mlhovině alternativně nazývané také mlhovina Medvědí drápy nebo NGC 6334 jsou asi desekrát hmotnější než naše Slunce a zrodily se teprve v několika minulých miliónech let. Na snímku nahoře je konec Kočičí tlapky zobrazený z Mayallova 4 m dalekohledu na Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: Star-forming region, Cat's Paw Nebula, NGC 6334


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »