Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce: Planeta Země

Uznání: Expedition 15 Crew, NASA

Dnes v 05:48 světového času (UT) Slunce při své cestě na sever překročí nebeský rovník. Tato geocentrická astronomická událost známá jako rovnodennost znamená na severní polokouli první jarní den a podzim na jižní polokouli. Rovnodennost, latinsky equinox znamená stejnou noc (jako den) a tak pozemšťané se Sluncem na nebeském rovníku zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Těm na severu se budou dny prodlužovat, jak bude Slunce s blížícím se létem na obloze stoupat. Oslavme rovnodennost tímto barvitým pohledem na západ Slunce. Snímek byl pořízen v červnu z Mezinárodní kosmické stanice a z oběžné dráhy je vidět, jak za vzdáleným horizontem ještě vykukuje okraj Slunce. Proti slunečnímu světlu zčervenalému prachem v husté nižší atmosféře jsou vidět v siluetě mraky. Molekuly v řidší horní atmosféře zase více rozptylují modré světlo.

Štítky: Rovnodennost, Západ slunce


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »