Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jih Orionu

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Asi 2 stupně jižně od slavné Mlhoviny v Orionu, kde vznikají hvězdy, se nachází řada slibných mlhovin a hvězd. Tato oblast oplývá energetickými mladými hvězdami s výtrysky a výtoky, které pronikají okolním materiálem rychlostmi stovek kilometrů za sekundu. Tyto interakce vytvářejí zářivé rázové vlny známé jako Herbig-Harovy (HH) objekty. Tak například vznešený plavný oblouk vpravo od středu je katalogizován jako HH222 a také se nazývá mlhovina Vodopád. HH 401 dole pod vodopádem má zřetelný kónický tvar. Jasná namodralá mlhovina dole vlevo od středu je NGC 1999, prachové mračno, které odráží světlo od vnořené proměnné hvězdy. Tento celý kosmický pohled, který zabírá přes 30 světelných let, je u okraje komplexu molekulárních mračen v Orionu vzdáleného asi 1500 světelných let.
Oprava: Slovosled poslední věty opraven podle Ivana Růžičky 4.4.

Štítky: Mlhovina Orion, Waterfall, Herbig haro, Ngc1999, Hh222


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »