Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Největší kráter na marťanském měsíci Phobos Stickney má své jméno po Chloe Angeline Stickney Hall, která byla matematičkou a manželkou astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil oba měsíce rudé planety v roce 1877. Stickney měří přes 9 kilometrů, což je skoro polovina průměru samotného Phobosu, takže impakt, kterým kráter vznikl, tento měsíček skoro roztříštil. Tento nádherný snímek kráteru Stickney a okolí se zvýrazněnými barvami pořídila minulý měsíc kamera HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter při průletu kolem Phobosu ze vzdálenosti asi 6 tisíc kilometrů. Přestože je povrchová gravitace na Phobosu, který vypadá jako asteroid, méně než 1/1000 pozemské gravitace, tak stopy ukazují, že se během času volný materiál v kráteru svezl ze stěn dolů. Světle modré oblasti u lemu kráteru ukazují na poměrně čerstvý povrch. Původ podivných rýh na povrchu je záhadou, ale může souviset s impaktem.

Štítky: Mars, Phobos, Stickney crater, Asaph hall, Chloe angeline stickney


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »