Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trvalá elektrická bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak se vyvíjí opravdu velké bouře na Saturnu? Na zemi mohou hurikány trvat týdny, zatímco Velká rudá skvrna na Jupiteru existuje už více jak 150 let. Na Saturnu nyní bouřkový systém ustavil nový rekord v trvání, jelikož byl již pozorován déle jak 3 měsíce. Koncem listopadu 2007 byly z bouře na snímku nahoře pořízeném začátkem března 2008 zachyceny elektrické signály. Bouře má zhruba rozměr planety Země. Planetologové odhadují, že tato bouře probíhá i hluboko pod vrcholky Saturnových mračen. Snímek nahoře je vidět ve zvýrazněných barvách a kombinuje fialové a zelené světlo se světlem, které pro lidi příliš červené, než aby jej viděli. Vpravo nahoře jsou stíny rozsáhlé soustavy prstenců Saturnu. Při pečlivé prohlídce snímku uvidíte hned pod stínem prstence malý měsíc Janus. Pochopení počasí na jiných planetách pomáhá vědcům lépe porozumět počasí na Zemi. Pozorovatelé obřího světa prstenců v naší sluneční soustavě budou bouři sledovat, aby viděli, jak se bude vyvíjet a jak dlouho potrvá.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »