Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a Mars

Uznání a copyright: Doug Zubenel (TWAN)

Při svém putování večerní oblohou byla planeta Mars 4. května v jedné přímce s Castorem a Polluxem, dvěma jasnými hvězdami v souhvězdí Blíženců (Gemini). Na časové expozici tohoto nebeského postavení má Mars zřetelně žlutý odstín, což kontrastuje s barvou Polluxe, obra o kterém je známo, že má planetu třídy Jupiteru a Castora, který je sám vícenásobnou hvězdnou soustavou. I když jsou Pollux a Castor podle mytologie dvojčata, tak obě tyto hvězdy spolu nijak nesouvisí a jsou ve vzdálenostech 34 a 50 světelných let. Na obrázku je i Procyon, alfa Canis Minor a slavná hvězdokupa M44 známá jako Jesličky (v angličtině Včelí úl). V pravém dolním rohu se vynořuje zvířetníkové světlo, což je prach v naší vlastní sluneční soustavě, který odráží sluneční světlo. Když na obrázek umístíte kurzor, tak budete moci objekty snáze identifikovat. Jasný Mars lze pochopitelně stále najít na západní večerní obloze, dnes večer se toulá poblíž srpku Měsíce.

Štítky: Mars, Zvířetníkové světlo, M44, Castor, Pollux, Procyon, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »