Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Logaritmické spirály

Uznání: M101 - NASA, ESA, CFHT, NOAO; Typhoon Rammasun - MODIS, NASA
Comparison: Lawrence Anderson-Huang (Ritter Astrophysical Obs., Univ. Toledo)

Zdá se, že nepříjemně blízký tajfun Rammasun (vpravo) a 25 miliónů světelných let vzdálená galaxie M101 nemají mnoho společného. Na vysvětlenou, Rammasun měl asi jen tisíc kilometrů zatímco M101 (galaxie Větrník) má asi 170 000 světelných let, takže co do měřítka jsou nesouměřitelné, nehledě na odlišná fyzikální prostředí, která ovlivňují jejich vznik a vývoj. Přesto vypadají překvapivě podobně: oba útvary mají ramena ve tvaru jednoduché a krásné matematické křivky známé jako logaritmická spirála, jejíž vzdálenost roste se vzdáleností od středu geometricky. Tato křivka bohatých vlastností je též známa jako ekviangulární spirála, růstová spirála, Bernouliho spirála nebo spira mirabilis, a matematiky fascinovala už od jejího objevu filozofem 17. století Descartem. Tento abstraktní tvar je v přírodě překvapivě zastoupen mnohem více, než by se zdálo z vizuálního srovnání nahoře. Logaritmickými spirálami lze popsat stopy subatomárních částic v bublinové komoře, uspořádání semen slunečnice a také květák.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Logarithmic spiral, Typhoon, Rammasun


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »