Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterovy tři rudé skvrny

Uznání: NASA, ESA, M. Wong, I. de Pater (UC Berkeley), et al.

Jupiter už asi 300 let ukazuje teleskopickým pozorovatelům ve své pásmovité atmosféře pozoruhodný útvar, velký vířící bouřkový systém známý jako Velká rudá skvrna. V roce 2006 se objevil další rudý bouřkový systém, který byl nejprve pozorován, když se menší bělavé oválné bouřky spojily a vyvinuly podivnou červenou barvu. Nyní má Jupiter třetí rudou skvrnu, která zase vznikla z menší bělavé bouře. Všechny tři skvrny jsou vidět na tomto snímku pořízeném 9. a 10. května širokoúhlou a planetární kamerou 2 Hublova kosmického dalekohledu. Skvrny vystupují nad okolní oblaky a jejich rudá barva může být způsobena nižším materiálem vytaženým bouřemi a vystaveným ultrafialovému záření, ovšem přesný chemický proces není znám. Co do měřítka má Velká rudá skvrna téměř dvojnásobný průměr planety Země a obě menší skvrny mají méně jak jeden průměr Země. Nejnovější rudá skvrna je zcela vlevo (západ) spolu se stejným pásmem mraků, jako je Velká rudá skvrna a pohybuje se k ní. Pokud bude tento pohyb pokračovat, tak se tato nová skvrna v srpnu setká s mnohem větším bouřkovým systémem. Epidemie rudých skvrn na Jupiteru se nejspíš váže na změnu klimatu ve velkém měřítku, jelikož se tato obří plynná planeta stává u rovníku teplejší.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Bouře, Red spot, Grs


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »