Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový obzor pro Phoenix

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, Univ. Arizona

Tento plochý obzor táhnoucí se rudou planetou uviděla dnes po půlnoci SELČ po svém přistání na Marsu sonda Phoenix. Povrchu se dotkla krátce po 1:30 středoevropského letního času a tak uskutečnila první úspěšné měkké přistání na Marsu s využitím raket pro řízení rychlosti v závěru přistání od sond Viking v roce 1976. Sonda Phoenix byla vypuštěna v srpnu 2007 a nyní uskutečnila nejsevernější přistání a má zkoumat marťanskou arktickou půdu, která by mohla být bohatá na led. Lander odvysílal snímky a údaje, které už zpočátku ukazovaly, že je po téměř bezchybném sestupu ve výborném stavu. V průběhu dneška budou k dispozici aktuální zprávy.

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »