Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíhání ISS

Uznání a copyright: Jürgen Michelberger

Na večení oblohu nad městem Lauffen v jižním Německu se 31. května po oblouku vyšplhala do lázně slunečního světla ponořená Mezinárodní kosmická stanice (ISS - International Space Station). Tento jasný průlet nastal asi 10 minut po startu raketoplánu Discovery k letu STS-124 z Kennedyho kosmického střediska na Floridě ja jihovýchodě USA. A raketoplán Discovery směřoval k setkání s ISS. Raketoplán při svém stíhání kosmické stanice proletěl nad Lauffen pouhých 21 minut po startu. Astronom Jürgen Michelberger zachytil kamerou na stativu přelet obou vznešených strojů dvěma časovými expozicemi v délce 2 minut, které nakonec sestavil do tohoto kompozitního pohledu. Paralaxa způsobila, že dráhy ISS (vpravo) a Discovery (u středu) se zdají rozbíhat, jako by byly ve velice rozdílných výškách. Hvězdy (a jasné planety) zanechaly také dvě krátké odlišné stopy. Je vidět i krátký záblesk stopy družice Iridium a slabou tečkovanou stopu prolétajícího letadla. Při podrobné prohlídce je vlevo od Discovery vidět i slabá načervenalá stopa odhozené externí palivové nádrže. Když umístíte svůj kurzor na obrázek, tak uvidíte pomocný popis některých útvarů.

Štítky: Raketoplán, Stopy hvězd, Discovery, ISS, Sts-124, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »