Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81: Krmení černé díry

Uznání: X-ray: NASA/CXC/Wisconsin/D.Pooley & CfA/A.Zezas;
Optical: NASA/ESA/CfA/A.Zezas; UV: NASA/JPL-Caltech/CfA/J.Huchra et al.; IR: NASA/JPL-Caltech/CfA

Tento impozantní barevný kompozit ukazuje spirální galaxii M81 napříč elektromagnetickým spektrem. Obrázek kombinuje rentgenové údaje z observatoře Chandra (modrá), infračervené údaje ze Spitzerova kosmického dalekohledu a ultrafialový snímek z družice GALEX (nachová) se snímkem ve viditelném světle z Hubbla (zelená). Vložený obrázek zvýrazňuje rentgenové záření z některých černých děr v M81 včetně černých děr v binárních soustavách s desetinásobkem hmotnosti Slunce, stejně jako i centrální superhmotné černé díry více jak 70 miliónů slunečních hmotností. Porovnávání počítačových modelů výstupu energie z obřích černých děr s údaji na mnoha vlnových délkách ukazuje, že krmení takového monstra je poměrně jednoduché, energie a radiace se generuje, když materiál v centrálních oblastech víří dovnitř za vzniku akrečního disku. Tento proces vypadá téměř stejně, jako akreční proces, který krmí v M81 černé díry se stelární hmotností, i když centrální černá díra je miliónkrát hmnotnější. Samotná M81 měří asi 70 000 světelných let a je ve vzdálenosti pouhých 12 miliónů světelných let v severním souhvězdí Velká medvědice (Ursa Major).

Štítky: Chandra, Černá díra, Hubble, M81, Spitzer, GALEX, Multiwavelength astronomy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »