Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce v Číně

Uznání a copyright: Bill Buckingham

Co je to ta černá tečka přes Slunce? Měsíc. Minulý víkend Slunce během dne potemnělo, jelikož je Měsíc zcela úplně zakryl. Toto úplné zatmění Slunce bylo viditelné na úzkém proužku Země sahajícím od severní Kanady po Čínu. Jak je nahoře vidět, tak se sešly spousty nadšených pozorovatelů, aby se podívali na částečné nebo na úplné zatmění, které trvalo jen několik minut. Snímek nahoře byl pořízen během totality poblíž města Barkol v Xinjiangu v Číně a na obzoru je vidět pohoří Barkol Shan. Přestože jsou nejjasnější části Slunce zakryté, tak se stala zjevnou normálně neviditelná korona horkého plynu kolem Slunce. Vlevo nahoře od Měsíce, který zakryl Slunce jsou planety Merkur a Venuše. Zvýšené ztemnění oblohy vpravo ukazuje na potemnělou atmosféru, která vznikla průchodem stínového kužele úplného slunečního zatmění. Příští úplné zatmění Slunce nastane další červenec a bude vidět v částech Indie a Číny.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, China


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »