Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce v Číně

Uznání a copyright: Bill Buckingham

Co je to ta černá tečka přes Slunce? Měsíc. Minulý víkend Slunce během dne potemnělo, jelikož je Měsíc zcela úplně zakryl. Toto úplné zatmění Slunce bylo viditelné na úzkém proužku Země sahajícím od severní Kanady po Čínu. Jak je nahoře vidět, tak se sešly spousty nadšených pozorovatelů, aby se podívali na částečné nebo na úplné zatmění, které trvalo jen několik minut. Snímek nahoře byl pořízen během totality poblíž města Barkol v Xinjiangu v Číně a na obzoru je vidět pohoří Barkol Shan. Přestože jsou nejjasnější části Slunce zakryté, tak se stala zjevnou normálně neviditelná korona horkého plynu kolem Slunce. Vlevo nahoře od Měsíce, který zakryl Slunce jsou planety Merkur a Venuše. Zvýšené ztemnění oblohy vpravo ukazuje na potemnělou atmosféru, která vznikla průchodem stínového kužele úplného slunečního zatmění. Příští úplné zatmění Slunce nastane další červenec a bude vidět v částech Indie a Číny.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, China


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »