Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce v Číně

Uznání a copyright: Bill Buckingham

Co je to ta černá tečka přes Slunce? Měsíc. Minulý víkend Slunce během dne potemnělo, jelikož je Měsíc zcela úplně zakryl. Toto úplné zatmění Slunce bylo viditelné na úzkém proužku Země sahajícím od severní Kanady po Čínu. Jak je nahoře vidět, tak se sešly spousty nadšených pozorovatelů, aby se podívali na částečné nebo na úplné zatmění, které trvalo jen několik minut. Snímek nahoře byl pořízen během totality poblíž města Barkol v Xinjiangu v Číně a na obzoru je vidět pohoří Barkol Shan. Přestože jsou nejjasnější části Slunce zakryté, tak se stala zjevnou normálně neviditelná korona horkého plynu kolem Slunce. Vlevo nahoře od Měsíce, který zakryl Slunce jsou planety Merkur a Venuše. Zvýšené ztemnění oblohy vpravo ukazuje na potemnělou atmosféru, která vznikla průchodem stínového kužele úplného slunečního zatmění. Příští úplné zatmění Slunce nastane další červenec a bude vidět v částech Indie a Číny.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, China


22. vesmírný týden 2018

22. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 28. 5. do 3. 6. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je nad severozápadem jasná Venuše a nad jihovýchodem Jupiter. Mars a Saturn zůstávají spíše ranními planetami. ISS dostala nové zásoby prostřednictvím nákladní lodi Cygnus. SpaceX už má za sebou v květnu dva starty a třetí je nachystán na tento týden. Před 160 lety byla objevena pěkná kometa Donati (1858).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Jupiterem v konjunkci

Další informace »