Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Hartwig Luethen

Při úplném zatmění je pohled na rozsáhlou vnější sluneční atmosféru, neboli koronu velmi inspirující. Jemné stíny a mihotavé útvary v koroně, které zaujmou oko rozsahem jasnosti přes 10000 ku 1, činí pořízení jediného snímku notoricky obtížným. Ale tento obraz, který se skládá z 28 digitálních snímků v rozsahu expozic od 1/1000 do 2 sekund je dosti věrný, aby ukázal korunu Slunce v celé její kráse. Tento teleskopický pohled byl pořízen poblíž Kočeněva v Rusku při úplném zatmění Slunce 1.srpna a ukazuje také sluneční protuberance, které sahají až za okraj zakrytého Slunce. Je pozoruhodné, že temná přivrácená strana nového měsíce je též vidět, jelikož je osvětlená slunečním světlem odráženým od Země v úplňku.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční zatmění, Tse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »