Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kandidát na černou díru Cygnus X 1

Uznání: ESA, Hubble

Je to černá díra? Asi ano. Binární soustava hvězd Cygnus X-1 obsahuje jednoho z nejlepších kandidátů na černou díru. Tato soustava byla objevena díky tomu, že je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze a září tak jasně, že ji detekovaly již první rakety, které nesly kamery schopné zachytit do té doby neznámou rentgenovou oblohu. Jméno hvězdy znamená, že se jedná o nejjasnější rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě (Cygnus). Údaje ukazují na to, že se jedná o kompaktní objekt asi devět krát hmotnější než naše Slunce a svoji jasnost mění v několika časových škálách přinejmenším k milisekundám. Takové chování se očekává u černé díry a je obtížné je vysvětlit jinými modely. Na obrázku nahoře je umělecká představa systému Cygnus X-1. Nalevo je jasný modrý nadobr HDE 226868 s odhadovanou hmotností 30 krát větší než Slunce. Cygnus X-1 je vybrazen vpravo a se svojí nadobří složkou je spojen proudem plynu a obklopuje ho úctyhodný akreční disk. Jasná hvězda v systému Cygnus X-1 je vidět i malým dalekohledem. Je zvláštní, že kandidát na černou díru Cygnus X-1 zřejmě nevzniknul při výbuchu supernovy.

Štítky: Černá díra, Rentgenové paprsky, Cygnus x-1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »