Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpnové měsíce

Uznání a copyright: Dennis Mammana (left), Laurent Laveder, TWAN

Tento srpen byla sezóna zatmění. Jak první nov, tak i úplněk byly na potemnělé obloze vidět při slunečním a měsíčním zatmění. Na levém panelu je zachycen nov když cloní Slunce při úplném slunečním zatmění z pásu totality nad Novosibirskou nádrží (Sibiř), který místní nazývají Obské moře. Při úplné fázi se objevila nádherná sluneční korona a jasné vnitřní planety Merkur a Venuše, přičemž v mihotavém pohledu na pevninu jsou vidět pozorovatelé s digitálními kamerami. Vpravo se skoro o patnáct dní později do zemského stínu pohroužil Měsíc při částečném zatmění. Tento poklidný pohled byl zachycen zvečera při procházce po břehu řeky Odet u města Quimper v západní Francii. Na planetě Zemi jsou každý rok asi dvě období, kdy je orientace dráhy Měsíce příznivá pro měsíční a sluneční zatmění. Příští sezóna zatmění začne v lednu 2009 prstencovým zatměním Slunce.

Štítky: Úplněk, Sluneční zatmění, Lunární zatmění, Zatmění, New moon


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »