Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpnové měsíce

Uznání a copyright: Dennis Mammana (left), Laurent Laveder, TWAN

Tento srpen byla sezóna zatmění. Jak první nov, tak i úplněk byly na potemnělé obloze vidět při slunečním a měsíčním zatmění. Na levém panelu je zachycen nov když cloní Slunce při úplném slunečním zatmění z pásu totality nad Novosibirskou nádrží (Sibiř), který místní nazývají Obské moře. Při úplné fázi se objevila nádherná sluneční korona a jasné vnitřní planety Merkur a Venuše, přičemž v mihotavém pohledu na pevninu jsou vidět pozorovatelé s digitálními kamerami. Vpravo se skoro o patnáct dní později do zemského stínu pohroužil Měsíc při částečném zatmění. Tento poklidný pohled byl zachycen zvečera při procházce po břehu řeky Odet u města Quimper v západní Francii. Na planetě Zemi jsou každý rok asi dvě období, kdy je orientace dráhy Měsíce příznivá pro měsíční a sluneční zatmění. Příští sezóna zatmění začne v lednu 2009 prstencovým zatměním Slunce.

Štítky: Úplněk, Sluneční zatmění, Lunární zatmění, Zatmění, New moon


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »