Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Rosetta proletěla kolem planetky Šteins

Uznání a copyright: Rosetta Team, ESA

Co je to za diamant na obloze? Při průletu vesmírem můžete někdy narazit na neobvyklý objekt. To se právě tento pátek přihodilo sondě ESA Rossetě při její cestě ke kometě Čurjumov-Gerasimenko v roce 2014. Sonda Rosetta prolétla kolem asteroidu 2867 Šteins z hlavního pásu, pořídila mnoho fotografií a některé z nich tvoří krátké video. Při prvním letmém pohledu Šteins vypadal jako pětikilometrový diamant, ale jak se Rosseta dostala blíž, tak se staly zřejmé krátery a rozsáhlejší útvary. Na sekvenci šesti snímků nahoře je na povrchu asteroidu pozoruhodný vertikální řetěz kráterů, který nejspíše způsobila řetězová srážka s proudem meteorů. Vesmírní vědci budou nyní studovat údaje o asteroidu Šteins, které sonda Rosetta pořídila, aby mohli lépe porozumět jeho složení, původu a proč asteroid odráží tak dobře světlo. Mezitím, co se budou pozemští vědci namáhat, tak bude Rosetta pokračovat v průletu naší sluneční soustavou, v listopadu 2009 opět proletí kolem Země, v červenci 2010 proletí kolem asteroidu 21 Lutetia a v listopadu 2014 na kometě Čurjumov-Gerasimenko konečně přistane.

Štítky: Rosetta, Asterois, Steins


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »