Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ahoj planety

Uznání a copyright: Mike Salway (IceInSpace)

Vidíte ty čtyři hornaté planety sluneční soustavy? Na snímku nahoře pořízeném 20. září jsou všechny vidět jediným pohledem, ale některé jsou jiné než si myslíte. Ten nejjasnější a nejvyšší objekt na obloze nahoře je planeta Venuše. Ten nejnižší objekt je planeta Mars, zatímco objekt nejdál vlevo je planeta Merkur. Ten poslední zůstávající světelný bod je . . . jasná hvězda Spica, takže je otázka, kde je ta čtvrtá hornatá planeta? Tou je Země, specificky část Austrálie viditelná v dolní části snímku.

Štítky: Planety, Merkur, Inner solar system


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »