Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherný paprskovitý kráter na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Proč má Merkur tak mnoho paprskovitých kráterů? Nikdo neví. Kosmická sonda MESSENGER, která při svých průletech kolem nevnitřnější planety pořizuje bezprecedentní snímky poskytla dramatické důkazy, že Merkur má více paprskovitých kráterů než pozemský Měsíc. Na snímku nahoře je zvláště krásný paprskovitý kráter, který má zhruba 80 kilometrů a sonda MESSENGER ho zachytila při svém průletu minulý měsíc ze vzdálenosti asi 20 000 kilometrů. Takový výskyt paprsků je záhadou, protože kosmické zvětrávání akumulací prachu nebo slunečním větrem by měly být větší na Merkuru než na Měsíci. Mezi hypotetická řešení v současnosti patří optické vlastnosti prachu na Merkuru a to, že vysoká hmotnost Merkuru a blízkost ke Slunci způsobuje více prudší impakty, které pak typicky vynášejí více světlejšího materiálu. MESSENGER kolem Merkuru zase prolétne příští rok a potom v roce 2011 vstoupí na orbitu.

Štítky: Merkur, Messenger, Rayed craters


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »