Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostřejší pohled na obra v mlhách

Uznání: ESO, F.Marchis, M.Wong (UC Berkeley); E.Marchetti, P.Amico, S.Tordo (ESO)

Tento obrázek Jupiteru je označován jako nejostřejší vůbec kdy pořízený snímek celého plynového obra ze Země. Snímek byl pořízen prototypem přístroje známého jako MAD (Multi-conjugate Adaptive optics Demonstrator) namontovaného na jeden z 8 metrových dalekohledů Very Large Telescope Evropské jižní observatoře v Chile. Přístoj MAD pracuje na infračervených vlnových délkách těžko dosažitelných pozemskými dalekohledy a odstraňuje rozmazání atmosférou s pomocí více pointačních hvězd a deformovatelných zrcadel, aby mohl zjistit a opravit deformaci obrazu způsobovanou turbulencí v zemské atmosféře. Vodík a metan hluboko ve vlastní husté Jupiterově atmosféře absorbují světlo na infračervených vlnových délkách. Takže tento ostřejší pohled ukazuje infračervené sluneční světlo odrážené od výškového závoje obří planety výrazného v rovníkových a polárních oblastech a odhaluje útvary o rozměru pouhých 300 kilometrů. Tato slibná technika se dá aplikovat i na jiné rozsáhlejší objekty jako jsou hvězdokupy a mlhoviny.

Štítky: Jupiter, Infračervený, Adaptivní optika


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »