Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix a Holy Cow

Uznání: Marco Di Lorenzo, Kenneth Kremer,
Phoenix Mission, NASA, JPL, UA, Max Planck Inst., Spaceflight

Severní marťanské léto ustupuje. Kratší doba slunečního svitu, zhoršující se počasí a prachové bouře znemožňují přesně podle předpovědi slunečním panelům na sondě Phoenix Mars Lander získávat energii. Poslední signál z Phoenixu byl zachycen 2. listopadu a jeho úspěšná mise tak skončila po více než 5 měsících v arktické oblasti rudé planety, což předčilo plánovanou operační životnost. Při svém pokusu objevit, zda mohl povrch Marsu vůbec kdy podporovat mikrobiální život, Phoenix provedl rozsáhlé analýzy půdy a odeslal množství obrazových dat. Jedním z nejzajímavějších výsledků sondy byla pochopitelně detekce vodního ledu poblíž marťanského povrchu. Tento snímek z kamery na robotickém rameni z října ukazuje povrch pod Phoenixem s plochými místy s odkrytým ledem. Tato oblast také způsobila, že když ji vědci na snímcích několik dní po přistání Phoenixu na Marsu 25. května uviděli, vykřikli "Holy Cow!" ("Svatá krávo!" - zvolání údivu či překvapení - pozn. překl.).

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix, Holy cow


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »