Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Domov shora

Uznání: Expedition 18 Crew, NASA

Není žádné jiné místo jako je domov. Astronaut Greg Chamitoff se dívá z okna Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na planetu, na které jsme se všichni narodili. ISS je ve výšce asi 350 kilometrů dost vysoko, aby bylo jasně vidět zakřivení horizontu Země. V okně je vidět něco bílé ze složitých mračen a modré z životodárné atmosféry a oceánů. Kosmická stanice oběhne Zemi každých 90 minut. Pro lidi dole není obtížné vzhlédnout nahoru k ISS. ISS lze často spatřit po západu slunce, jak se pohybuje nad hlavou jako jasný světelný bod. V dalekohledech lze dokonce rozlišit celkovou strukturu stanice. Snímek nahoře byl pořízen počátkem minulého roku z laboratoře Kibo na ISS.

Štítky: Země, Kosmická stanice, Window


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »