Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se dějí nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, se nedávno asi 12 hodin pohybovala ve stínu této obří planety a přitom se ohlédla zpátky k zakrytému Slunci. Sonda Cassini uviděla úplně jiný pohled. Za prvé, noční strana Saturnu je vidět částečně osvětlená světlem odraženým od své vlastní majestátní soustavy prstenců. Dále, prstence samotné se jeví tmavé, pokud jsou v siluetě proti Saturnu, ale docela jasné, pokud se na ně díváme směrem od Saturnu a na zvýrazněném barevném snímku nahoře je vidět, že trochu rozptylují sluneční světlo. Saturnovy prstence jsou natolik rozsvícené, že se podařilo objevit nové prstence, i když je na snímku nahoře těžké uvidět. Nahoře je do velkých podrobností vidět prstenec E vytvořený nově objevenými ledovými fontánami na měsíci Enceladus stejně jako vnější prstenec. V úplné dálce je vlevo na snímku vidět nad jasnými hlavními prstenci skoro zanedbatelná bledě modrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Země, Cassini


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »