Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solargraf visutého mostu

Uznání a copyright: Justin Quinnell

Pokud má každý obraz svůj příběh, tak tento vydá na román. Šest měsíců dlouhá expozice vměstnala do jediného pohledu období od 17. prosince 2007 do 21. června 2008. Tento pozoruhodný snímek, který pořídila jednoduchá dírková komora vyrobená z plechovky připevněné k fotografickému papíru, se nazývá solargraf. V popředí se vynořuje Cliftonův visutý most nad Avon River Gorge v Bristolu ve Velké Británii, ale nad ním každý den vycházejí a zapadají denní oblouky Slunce a sledují jeho zářivou stopu na obloze. Tmavé mezery v denní stopách Slunce způsobuje oblačná pokrývka. Sluneční stopy začínají v prosinci nízko a jsou krátké, což odpovídá období kolem zimního slunovratu na severní polokouli. Jak se přibližují k 21. červnu, tak stoupají vzhůru a více a více se prodlužují.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Pinhole photography


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »