Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa NGC 2419

Uznání a copyright: Richard Hammar

Dva ze tří výrazných objektů na tomto teleskopickém snímku ze zádumčivého nevýrazného souhvězdí Rysa (Lynx) jsou nedaleké hvězdy s paprsky. Tím třetím objektem je vzdálená kulová hvězdokupa NGC 2419 ve vzdálenosti skoro 300 000 světelných let. NGC 2419 se někdy nazývá mezigalaktický tulák, což je titul, který bere v úvahu skutečnost, že třeba vzdálenost k satelitní galaxii Mléčné dráhy k Velkému Magellanovu mračnu je jen asi 160 000 světelných let. NGC 2419 se co do velikosti podobá jiným velkým kulovým hvězdokupám jako je třeba Omega Centauri, samotná je jasná, ale jeví se slabá, protože je tak daleko. NGC 2419 může být ve skutečnosti extragalaktického původu, může být například pozůstatkem malé galaxie, kterou Mléčná dráha zachytila a rozrušila. Její extrémní vzdálenost ji činí obtížnou ke studiu a ke srovnání jejích vlastností s jinými kulovými hvězdokupami, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy.

Štítky: Globular star cluster, Ngc2419, Intergalactic wanderer


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »