Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mauna Kea

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? V pravý čas lze na jasné obloze ze správného místa vidět slabý pás světla. Brzy poté, co se oči přizpůsobí tmě, tak můžete tento pás uvidět. Pás se stane zřetelným. A potom nádherným. Jedním z důvodů rostoucího úžasu může být uvědomění, že tento mlhavý pás obsahuje miliardy hvězd a že je to disk v naší vlastní spirální galaxii. Jelikož jsme uvnitř tohoto disku, tak je tento pás vidět kolem dokola Země. Na snímku nahoře jsou vysoko na noční obloze vidět oblouky pásu Mléčné dráhy. Ta jasná skvrna pod tímto pásem je planeta Jupiter. V popředí se nachází měsíčním světlem osvětlená kaldera sopky Haleakala na ostrově Maui na Havaji v USA. Při bližším pohledu k obzoru jsou vidět světlé mraky a tmavá, ale enormní sopka Mauna Kea na havajském Velkém ostrově. Pokud jste nikdy neviděli pás Mléčné dráhy, nebo jste nerozpoznali planetu Jupiter, tak tento rok máte možnost. Jelikož rok 2009 je Mezinárodním rokem astronomie, tak možná, že i ve vašem místě bude příležitost podívat se do hlubin vesmíru.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Mauna Kea


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »