Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 604: Rentgenové záření z obří porodnice hvězd

Uznání: X-ray: NASA / CXC / R. Tuellmann (Harvard-Smithsonian CfA) et al.;
Optical: NASA/AURA/STScI

Ve vzdálenosti necelých 3 miliónů světelných let se nachází nedaleká spirální galaxie M33, obří porodnice hvězd. NGC 604 měří asi 1300 světelných let, neboli skoro 100 násobek velikosti Mlhoviny Orion. Hvězdotvorná oblast NGC 604 je v Místní skupině galaxií druhá největší, hned za 30 Doradus, což je známá mlhovina Tarantule ve Velkém Magellanově mračnu. Tento barevný kompozit rentgenových dat (modře) z observatoře Chandra a optických údajů z Hubbla ukazují, že prostorné bubliny a dutiny vyplňuje horký, řídký, rentgenové záření emitující plyn. Je zajímavé, že samotná NGC 604 je rozdělena stěnou poměrně chladného plynu. Měření na západní (pravé) straně mlhoviny ukazují, že tento materiál zahřívají na rentgenové teploty energetické větry z kupy asi 200 mladých, hmotných hvězd. Rentgenovým zářením vyplněné dutiny na východní straně se zdají být starší, což naznačuje, že k jejich vzniku přispěly výbuchy supernov na konci života hmotných hvězd.

Štítky: Star-formation, Rentgenový, M33, Ngc604


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »