Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Mlhovina Srdce

Uznání a copyright: Daniel Marquardt

Emisní mlhovina IC 1805 je směsicí zářícího mezihvězdného plynu a temných prachových mračen, která se prostírá přes skoro 200 světelných let. Název mlhovina Srdce je odvozen od jejího tvaru, který se pro den sv.Valentýna opravdu hodí. Mlhovina IC 1805 se nachází asi 7500 světelných let daleko v Perseově spirálním rameni naší galaxie. Ve středu tohoto kosmického srdce je kupa nových horkých hmotných hvězd Melotte 15 stará asi 1.5 miliónu let. Je trochu ironické, že se mlhovina Srdce nachází v souhvězdí Kasiopea. Podle řecké mytologie je toto severní souhvězdí pojmenováno podle marnivé a vychloubačné královny. Tento hloubkový pohled na oblast kolem mlhoviny Srdce vyříznutý z větší mozaiky zabírá na obloze asi 2.5 stupně, neboli pětinásobek průměru úplňku.

Štítky: Star-formation, Valentine's day, Ic1805, Melotte 15, Cassiopeia


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »