Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lulin a vzdálené galaxie

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Kometa Lulin sice už na noční obloze slábne, ale uchystala nám některé nádherné kosmické pohledy. Kometa Lulin při svém rychlém pohybu na pozadí hvězd krátce pózovala se Saturnem a Regulem (Alfa Leo). Zde je ale vidět proti poli vzdálených galaxií. Aby byly vidět slabé galaxie pozadí i stopy slábnoucího ohonu komety, tak se tento pozoruhodný obraz skládá z teleskopických expozic pointovaných jak na hvězdy, tak na rychlou kometu. Ty největší galaxie, které jsou vidět vlevo od hlavy komety, neboli komy, jsou katalogizované jako NGC 3016, NGC 3019, NGC 3020 a NGC 3024, a leží ve vzdálenosti asi 100 miliónů světelných let. V době pořízení expozice 28. února byla kometa ve vzdálenosti asi 3,6 světelných minut od Země.

Štítky: Background galaxies, Comet lulin, C/2007n3, Light minute


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »