Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proměnlivé oranžové Slunce

Uznání: Bruno Sánchez-Andrade Nuño et al. (IAG & MPS, Germany)

Povrch Slunce se neustále mění. Klikněte na šipku uprostřed a podívejte se, jak se sluneční povrch mění během jediné hodiny. Sluneční fotosféra má tisíce hrbolů zvaných granule a obvykle několik tmavých prohlubní zvaných sluneční skvrny. Filmová smyčka nahoře zaměřená na sluneční skvrnu 875 byla pořízena v roce 2006 vakuovým dalekohledem Vacuum Tower Telescope na Kanárských ostrovech ve Španělsku s využitím adaptivní optiky, která umožnila rozlišení podrobností pod 500 kilometrů. Každá z početných granulí má velikost pozemského světadílu, ale mnohem kratší životní dobu. Granule během hodiny pomalu mění svůj tvar a mohou dokonce úplně zmizet. Jasným středem granule stoupá horký vodík a podél tmavých okrajů granule padá zpět na Slunce. Film nahoře i další podobné filmy pomáhají studentům a slunečním fyzikům studovat, jak se granule a sluneční skvrny vyvíjí, stejně tak jak oblasti magnetických slunečních skvrn vytvářejí silná sluneční vzplanutí.

Poznámka: Sledujte dnes Slunce jako součást 100 hodin astronomie

Štítky: Slunce, Granules, Video, 100 Hours of Astronomy


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »