Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký obraz

Uznání a copyright: Dennis di Cicco (TWAN) & Sean Walker, Skyandtelescope.com

Spletité mlhoviny, které svítí na noční pozemské obloze, jsou na hloubkových snímcích s dalekohledy a citlivými kamerami na pohled krásné. Jsou ale slabé a tak pouhým okem neviditelné. To činí obtížným představit si na obloze jejich vzájemnou polohu a rozsah. A tak si považujte tohoto působivého kompozitního obrazu rozsáhlé oblasti severní zimní oblohy. Tato pečlivá mozaika s celkovou expoziční dobou 40 hodin představuje na mlhoviny bohatou prostoru známou jako Superbublina Orion-Eridanus nad domem v předměstí Bostonu v USA. V tomto širokém hloukovém pohledu jsou mlhoviny, které jsou často vidět v užších záběrech včetně Velké mlhoviny v Orionu, Růžicové mlhoviny, mlhoviny Mořský racek, mlhoviny Kalifornie a Barnardovy smyčky. Dobře známé souhvězdí Orion je zrovna nad domem v popředí. Nejjasnější hvězda Sirius je vlevo od střechy a rozpoznatelná hvězdokupa Plejády je nad stromem vpravo. Verze tohoto velkého obrazu s jednoduchými spojnicemi souhvězdí je k dispozici zde.

Štítky: Mlhovina, Obloha, Orion, Orion-eridanus superbubble


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »