Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpověď globálního oteplování

Uznání a copyright: Robert A. Rohde, Global Warming Art

O kolik se ohřeje povrch Země za života našich dětí? Nikdo s jistotou neví. Při srovnání s minulými 100 milióny let Země nyní prochází poměrně studenou vlnou možná asi čtyři stupně Celsia pod průměrem. Ovšem údaje za posledních 100 let ukazují, že se průměrná globální teplota Země zvýšila skoro o jeden stupeň Celsia. Jen málo lidí nesouhlasí, že toto nedávné globální oteplení není skutečné a Mezivládní panel pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) dospěl k závěru, že toto oteplení jsme způsobili my lidé a že bude nejspíše pokračovat. Předpovědní mapa nahoře ukazuje budoucí vzrůst teploty, který může způsobit stoupání mořské hladiny, změnu srážek a roztátí většiny ledu na pólech. To vše může mít důsledky na místní zemědělství a globální ekonomiku. Množství slunečního světla, které dopadá na povrch Země a ohřívá ji mohou omezit geoinženýrské projekty včetně umělého vzniku oblačnosti.

Štítky: Země, Teplota, Global warming


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabé NLC

Další informace »