Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpověď globálního oteplování

Uznání a copyright: Robert A. Rohde, Global Warming Art

O kolik se ohřeje povrch Země za života našich dětí? Nikdo s jistotou neví. Při srovnání s minulými 100 milióny let Země nyní prochází poměrně studenou vlnou možná asi čtyři stupně Celsia pod průměrem. Ovšem údaje za posledních 100 let ukazují, že se průměrná globální teplota Země zvýšila skoro o jeden stupeň Celsia. Jen málo lidí nesouhlasí, že toto nedávné globální oteplení není skutečné a Mezivládní panel pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) dospěl k závěru, že toto oteplení jsme způsobili my lidé a že bude nejspíše pokračovat. Předpovědní mapa nahoře ukazuje budoucí vzrůst teploty, který může způsobit stoupání mořské hladiny, změnu srážek a roztátí většiny ledu na pólech. To vše může mít důsledky na místní zemědělství a globální ekonomiku. Množství slunečního světla, které dopadá na povrch Země a ohřívá ji mohou omezit geoinženýrské projekty včetně umělého vzniku oblačnosti.

Štítky: Země, Teplota, Global warming


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »