Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 090423: Nejvzdálenější dosud zaznamenaná exploze

Uznání: Gemini Observatory / NSF / AURA, D. Fox & A. Cucchiara (Penn State U.), and E. Berger (Harvard Univ.)

Družicová observatoř NASA Swift zaznamenala minulý týden v gama záření explozi tak silnou, že byla vidět přes celý viditelný vesmír. Toto minulý týden zachycené gama vzplanutí je vzdálenější než jakákoliv známá galaxie, kvasar nebo optická supernova a mělo červený posuv 8.2, což z něho činí nejvzdálenější explozi jakéhokoliv doposud detekovaného typu. Došlo k ní teprve 630 miliónů let po velkém třesku a zdroj GRB 090423 vybuchnul tak brzy, že astronomové zatím neměli žádný přímý důkaz, že tehdy existovalo něco k vybuchnutí. Velké pozemní dalekohledy dokázaly v minutách po objevu GRB 090423 zachytit slabý infračervený dosvit. Nahoře je zakroužkovaný dosvit na snímku z velkého dalekohledu Gemini Sever na Havaji v USA. Existuje vzrušující možnost, že toto gama vzplanutí nastalo v jedné z prvních generací hvězd a oznámilo zrození časné černé díry. GRB 090423 zcela jistě poskytuje jedinečné údaje z poměrně neprozkoumané epochy našeho vesmíru a je vzdáleným světlem, podle kterého lze studovat toto období vesmíru.

Štítky: Gama vzplanutí, GRB 090423, Redshift eight


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »