Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 090423: Nejvzdálenější dosud zaznamenaná exploze

Uznání: Gemini Observatory / NSF / AURA, D. Fox & A. Cucchiara (Penn State U.), and E. Berger (Harvard Univ.)

Družicová observatoř NASA Swift zaznamenala minulý týden v gama záření explozi tak silnou, že byla vidět přes celý viditelný vesmír. Toto minulý týden zachycené gama vzplanutí je vzdálenější než jakákoliv známá galaxie, kvasar nebo optická supernova a mělo červený posuv 8.2, což z něho činí nejvzdálenější explozi jakéhokoliv doposud detekovaného typu. Došlo k ní teprve 630 miliónů let po velkém třesku a zdroj GRB 090423 vybuchnul tak brzy, že astronomové zatím neměli žádný přímý důkaz, že tehdy existovalo něco k vybuchnutí. Velké pozemní dalekohledy dokázaly v minutách po objevu GRB 090423 zachytit slabý infračervený dosvit. Nahoře je zakroužkovaný dosvit na snímku z velkého dalekohledu Gemini Sever na Havaji v USA. Existuje vzrušující možnost, že toto gama vzplanutí nastalo v jedné z prvních generací hvězd a oznámilo zrození časné černé díry. GRB 090423 zcela jistě poskytuje jedinečné údaje z poměrně neprozkoumané epochy našeho vesmíru a je vzdáleným světlem, podle kterého lze studovat toto období vesmíru.

Štítky: Gama vzplanutí, GRB 090423, Redshift eight


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabé NLC

Další informace »