Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rekonstrukce asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, NLR, JHUAPL, Goddard SVS, NASA

Mezi Marsem a Zemí obíhá kolem Slunce asteroid 433 Eros, který v únoru 2000 navštívila kosmická sonda NEAR-Shoemaker. Snímky povrchu s vysokým rozlišením a měření pořízená laserovým dálkoměrem NLR (NEAR's Laser Rangefinder) byly spojeny do vizualizace nahoře, která je založena na 3D modelu tohoto převracejícího se vesmírného skaliska. Sonda NEAR vědcům umožnila objevit, že Eros je jediným pevným tělesem, jeho složení je skoro stejnorodé a vzniklo v ranných letech naší Sluneční soustavy. Záhady ale zůstávají, například proč se některé kameny na povrchu rozpadly. Dne 12. února 2001 dospěla mise NEAR k dramatickému závěru, když na povrchu asteroidu tvrdě přistála, ale přežila dost dobře na to, aby zpět odeslala složení povrchu regolitu. V prosinci 2002 NASA uskutečnila neúspěšný pokus s kosmickou sondou po 22 měsících strávených na povrchu asteroidu komunikovat. NEAR nejspíše zůstane na tomto asteroidu po miliardy let jako památník lidské vynalézavosti na přelomu třetího milénia.

Štítky: Asteroid, Eros, NEAR spacecraft


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »