Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rekonstrukce asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, NLR, JHUAPL, Goddard SVS, NASA

Mezi Marsem a Zemí obíhá kolem Slunce asteroid 433 Eros, který v únoru 2000 navštívila kosmická sonda NEAR-Shoemaker. Snímky povrchu s vysokým rozlišením a měření pořízená laserovým dálkoměrem NLR (NEAR's Laser Rangefinder) byly spojeny do vizualizace nahoře, která je založena na 3D modelu tohoto převracejícího se vesmírného skaliska. Sonda NEAR vědcům umožnila objevit, že Eros je jediným pevným tělesem, jeho složení je skoro stejnorodé a vzniklo v ranných letech naší Sluneční soustavy. Záhady ale zůstávají, například proč se některé kameny na povrchu rozpadly. Dne 12. února 2001 dospěla mise NEAR k dramatickému závěru, když na povrchu asteroidu tvrdě přistála, ale přežila dost dobře na to, aby zpět odeslala složení povrchu regolitu. V prosinci 2002 NASA uskutečnila neúspěšný pokus s kosmickou sondou po 22 měsících strávených na povrchu asteroidu komunikovat. NEAR nejspíše zůstane na tomto asteroidu po miliardy let jako památník lidské vynalézavosti na přelomu třetího milénia.

Štítky: Asteroid, Eros, NEAR spacecraft


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »