Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rekonstrukce asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, NLR, JHUAPL, Goddard SVS, NASA

Mezi Marsem a Zemí obíhá kolem Slunce asteroid 433 Eros, který v únoru 2000 navštívila kosmická sonda NEAR-Shoemaker. Snímky povrchu s vysokým rozlišením a měření pořízená laserovým dálkoměrem NLR (NEAR's Laser Rangefinder) byly spojeny do vizualizace nahoře, která je založena na 3D modelu tohoto převracejícího se vesmírného skaliska. Sonda NEAR vědcům umožnila objevit, že Eros je jediným pevným tělesem, jeho složení je skoro stejnorodé a vzniklo v ranných letech naší Sluneční soustavy. Záhady ale zůstávají, například proč se některé kameny na povrchu rozpadly. Dne 12. února 2001 dospěla mise NEAR k dramatickému závěru, když na povrchu asteroidu tvrdě přistála, ale přežila dost dobře na to, aby zpět odeslala složení povrchu regolitu. V prosinci 2002 NASA uskutečnila neúspěšný pokus s kosmickou sondou po 22 měsících strávených na povrchu asteroidu komunikovat. NEAR nejspíše zůstane na tomto asteroidu po miliardy let jako památník lidské vynalézavosti na přelomu třetího milénia.

Štítky: Asteroid, Eros, NEAR spacecraft


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »