Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SNR 0104: Neobvyklý podezřelý

Uznání: X-ray: NASA / CXC / Penn State / S.Park & J.Lee; Infrared: NASA / JPL-Caltech

SNR 0104 je zbytek po supernově neobvyklého tvaru. Nachází se 190 000 světelných let daleko v naší sousední galaxii Malé Magellanovo mračno. U SNR 0104 je podezření, že se jedná o expandující mračno trosek po supernově typu 1a, katastrofické termonukleární explozi bílého trpaslíka. Podobně jako supernovy typu 1a v naší Galaxii vykazuje velké množství železa. Ovšem na rozdíl od jiných zbytků po supernovách typu 1a, včetně dobře prostudovaných zbytků supernov Tychonovy, Keplerovy a SN 1006, není zbytek SNR 0104 v žádném případě sférický. Tvar tohoto zbytku naznačuje, že výbuch supernovy byl velmi asymetrický a vytvářel výtrysky. Tento kompozitní snímek kombinuje data z rentgenové observatoře Chandra prezentovaná fialovou barvou s infračervenými daty ze Spitzerova kosmického teleskopu, které pokrývají širší oblast a jsou mapovány do červené a zelené barvy. Znamená to, že k výbuchu supernovy došlo ve složitém a hustém prostředí hvězdotvorné oblasti. Alternativní vysvětlení je, že rozpínající se mračno trosek zametá chuchvalce mezihvězdného materiálu a přispívá k podivnému tvaru SNR 0104. Tento širokoúhlý pohled na více vlnových délkách zabírá v odhadované vzdálenosti SNR 0104 asi 1800 světelných let.

Štítky: Supernova, Infračervený, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Rentgenový, Smc, Type 1a, Snr0104-72.3


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »