Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Danny Lee Russell  

Zde je několik dobře známých tvarů na neznámých místech. Ta emisní mlhovina vlevo je částečně slavná díky tomu, že připomíná pozemský kontinent Severní Amerika. Napravo od Severní Ameriky je méně zářivá mlhovina NGC 7000, která připomíná pelikána, takže se nazývá Mlhovina Pelikán. Obě emisní mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 1500 světelných let daleko a dělí je od sebe tmavé absorpční mračno. Tento krásný snímek zachycuje mlhoviny, jasné ionizační fronty a jemné podrobnosti tmavého prachu. Obě mlhoviny lze spatřit z tmavého místa i triedrem. Severovýchodně od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě (Cygnus) hledejte malou mlhovinku. Stále se neví, která hvězda či hvězdy ionizují červeně zářící vodík.

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, NGC 7000


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »