Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho gama pulsary

NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

Pulsary jsou rychle rotující, v supernovách zrozené neutronové hvězdy, když se zhroutilo jádro pozůstávající po smrtícím výbuchu hmotné hvězdy. Tradičně se identifikují a studují pozorováním svých pravidelných rádiových pulsací a nyní byly též detekovány Fermiho gama kosmickým dalekohledem v extrémních gama energiích dva tucty pulsarů. Mezi tyto detekce patří 16 pulsarů s identifikovanou pulsací samotné gama emise. Tato celooblohová gama mapa orientovaná podle roviny Mléčné dráhy ukazuje polohy pulsarů i s 16 novými žlutě zakroužkovanými Fermiho pulsary a 8 předtím známých radiových pulsarů je zakroužkováno fialově. Bizardní hvězdné mrtvoly vpravo, pulsary Vela, Crab a Geminga patří na gama obloze k těm nejjasnějším. Pulsary Taz, Eel a Rabbit jsou pojmenované podle mlhovin, kterým dodávají energii. Pulsary gama Cygni a CTA 1 vlevo sídlí v rozpínajících se stejnojmenných zbytcích supernov.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, Gamma ray


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »