Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma bouře nočních svítících mraků

Uznání: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Noční svítící mraky se nacházejí na samé hranici vesmíru. Z výšky asi 80 kilometrů nad zemským povrchem mohou ledová oblaka stále ještě odrážet sluneční světlo, dokonce i když je Slunce samotné při pohledu ze země pod obzorem. Obvykle se vyskytují ve vysokých šířkách v letních měsících, jsou známy jako polární mesosférické mraky a mohou mít souvislost s globálními změnami v nižší atmosféře. Toto 360° panoráma složené ze 34 snímků zachycuje pohled na noční svítící mraky přes celou oblohu. Panoráma bylo zaznamenáno minulý měsíc ve Vallentuně ve Švédsku. Fotograf hlásí, že to byl pohled jako na bouřku nočních svítících mraků, jedna z nejlepších podívaných jaké zažil.

Štítky: Mračna, Climate change, Panorama, Noctilucent, Polar mesospheric


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »