Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická výzva k nejbližším hvězdám

Uznání a copyright: Yuvan Dutil & Stephane Dumas

Dokázala by Země dekódovat takovou zprávu, pokud by ji přijala z hloubi vesmíru? Obrázek nahoře poslali lidé z projektu Kosmická výzva (Cosmic Call) jako první stránku delší zprávy. Zpráva byla vyslána k okolním hvězdám v létě 1999 radioteleskopem. V roce 2003 byla odeslána další zpráva. Samostatný 70m radioteleskop, který tyto zprávy vyslal, se nachází na Ukrajině na Krymském poloostrově nedaleko města Jevpatoria. První stránka Kosmické výzvy 1999 je vidět nahoře a jsou na ní jen čísla, takže je pro luštitele snadnější ji dekódovat než slavnější zprávu vyslanou v roce 1974 ke vzdálené hvězdokupě M13. (Řešení je zde.)

Štítky: SETI, Lincos, Cosmic Call


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »