Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce sopky Anak Krakatau

Uznání a copyright: Marco Fulle (Stromboli Online)

Sopka Krakatoa stále soptí. Popel z bouřlivého výbuchu možná dočasně pozměnil klima na Zemi už před 1500 lety, ale nejvíc je známá svým silným výbuchem v roce 1883, který zabil desítky tisíc lidí. Erupce z roku 1927 způsobila vynoření menší Anak Krakatau (Syn Krakatoy, pozn. překl.) z moře a vynořování vulkanického ostrova nadále pokračuje průměrnou rychlostí 2 cm za den. Poslední erupce Anak Krakatau začala v dubnu 2008 a pokračuje dodnes. Na snímku nahoře je vidět soptící Anak Krakatau z hlavního ostrova skupiny Krakatojských ostrovů, z ostrova Rakata. Vysoko nahoře jsou vidět zřetelně hvězdy včetně Velkého vozu. Snímek byl pořízen přes strom, který nedávno zachvátilo moře.

Štítky: Sopka, Krakatoa, Anak Krakatau


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »