Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamanty na zamračené obloze

Uznání a copyright: Óscar Martín Mesonero (OSAE), SAROS Group

Zamračená obloha nad městem Wuhan v Číně při červencovém úplném zatmění Slunce delikátní sluneční koronu zakryla. Přesto byla silueta Měsíce v závěrečné fázi úplného zatmění zvýrazněna blyštivými diamanty. Tento jev je znám jako Bailyho perly a je způsoben prouděním jasného slunečního světla skrze prolákliny a údolí v nepravidelném terénu na okraji Měsíce. Tento úkaz s perlami na začátku a na konci úplného zatmění Slunce je též znám jako diamantový prstenec. Na tomto pozoruhodném snímku jsou kolem okraje pod perlami vidět růžové sluneční protuberance.

Štítky: Sluneční zatmění, Diamond ring, Baily's Beads, Tse2009


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »